הרשמה   | כניסה

לייעוץ: 1-700-70-00-70

טיפול
בדיכאון
  טיפול בחרדה
ומתח נפשי
  טיפול
בהפרעות שינה
  טיפול
בכאבים
יצירת קשר
חדשות ומבזקים
חנות און ליין
תרופות נגד דיכאון

, .

תרופות נגד דיכאון:
הסכנות הנסתרות והימנעות מהן עם אנרגיות עדינות


תרופות נגד דיכאון:
הסכנות הנסתרות והימנעות מהן עם אנרגיות עדינות


מאת ד"ר פול ג. רוש, נשיא FACP, המוסד האמריקאי למתח

תרופות נגד דיכאון אינן טובות בהרבה מתרופות דמה (פלסיבו) אצל רוב המטופלים ועשויות אפילו לגרום לתופעות לוואי חמורות. חוסר תועלתיות זה של התרופות נגד דיכאון וודא שוב במאמר עדכני שהופיע
ב- Journal of The American Medical Association, אשר גם דיווח שמעכבי ספיגת סרוטונין בררניים החדשים יותר (SSRIs) לא הציעו יתרונות על פי תרופות ישנות יותר לטיפול בדיכאון.

למעשה, תרופות נגד דיכאון SSRIs מראות שיעורי התאבדות, רצח והתנהגות אגרסיבית גבוהים בצורה מדאיגה שאולי הוסתרו או מוזערו בפרסום שמפריז ביתרונותיהם. לדוגמא, דו"ח משנת 2007 שהיה תחת סודיות משפטית המנתח את מסמכי GlaxoSmithKline שנחשף במהלך התדיינות בזמן האחרון כעת משאיר ספק מועט לכך שלחברה היו נתונים מניסויים רפואיים שמציגים
סיכון מוגבר להתאבדות עוד ב-1989 לאחר השימוש בתרופות נגד דיכאון, מעל ללפני עשרים שנה. דו"חות פנימיים ותזכירים חושפים שהסיכון להתנהגות אובדנית אצל מבוגרים גבר פי שמונה אצל מטופלי Paxil (תרופת נוגדות דיכאון  SSRI).

מעל ל-3,500 דו"חות מתועדים של התאבדות, השחתה עצמית, רצח ופעולות אלימות אחרות בזמן השימוש בתרופות נגד דיכאון SSRIs מפורסמים באתר
http://www.ssristories.org. בעיות שכאלו הינן כה נפוצות אצל אינדיבידואלים צעירים יותר ש-Paxil ותרופות נגד דיכאון SSRIs דומות אסורות בממלכה המאוחדת ובכל מקום אחר לשימוש על ידי ילדים ומתבגרים.

חוסר התועלתיות של התרופות נגד דיכאון איננו מפתיע, מכיוון שאין ראיה מבוססת לכך שדיכאון נוצר בשל ליקוי סרוטונין או הפרעות בנוירו-משדרים אחרים. חלק מהבעיה הוא שדיכאון איננו אבחנה דיסקרטית כמו סכרת, שבה הגורמים ברורים וישנה הסכמה כללית על קריטריוני מעבדת אבחון אובייקטיביים. דיכאון הוא פשוט תיאור של תסמינים מסוימים שעשויים להיווצר בשל גורמים רבים, מה שמסביר מדוע יש לנו כל כך הרבה אפשרויות טיפול. הטיפולים כוללים:

סוגים שונים של תרופות (מעכבי מונואמין אוקסידאז, תרופות נגד דיכאון טריציקליות וטטרציקליות, תרופות נגד דיכאון SSRI, ליתיום, אסטורגן ואמפטמינים);
 
תוספים (מלטונין, פרע מסולסל, גינקגו דו-אונתי, ג`ינסנג, SAM-E, שמני דגים, אומגה 3, גלוטתיון, סידן, וויטמין D, חומצה פולית וויטמיני B);
 
התערבויות פסיכיאטריות (פסיכואנליזה, בניה קוגניטיבית מחדש, טיפול קבוצתי, הפחתת מתח);

מניעת שינה; פעילות פיזית; אור אולטרא-סגול; דיקור סיני;

ניתוח (סינגולוטומיה סטריאוטקטית   ,Stereotactic cingulotomy גרייה מוחית עמוקה או טיפול גרייה של העצב התועה  עם מכשיר מושתל);

טיפול בנזעי חשמל (
ECT)
 וגישות ביו-אלקטרומגנטיות חדישות כמו אלקטרו-תרפיה באמצעות גירוי גולגולתי (CES) וטיפול בגרייה מגנטית למוח.

אין הפרעה אחרת שעבורה ישנם כל כך הרבה טיפולים שונים, ללא ודאות כלשהיא בנוגע לאילו מהם יוכיחו כיעילים עבור כל מטופל נתון. דיכאון יכול להיראות גם בהפרעות בבלוטת התריס והפרעות אנדוקריניות אחרות, במיוחד אצל נשים לאחר הלידה ובגיל המעבר, במחלת הפרקינסון ואצל קורבנות שבץ מוחי, כמו כן כתופעת לוואי של תרופות רבות.

יוצא מן הכלל אחד עשוי להיות הטיפול בנזעי חשמל (הידוע גם מכת חשמל), שמועיל כמעט לכל האנשים שלוקים בדיכאון עמוק. אף על פי שהוא בשימוש למעלה משמונים שנה וכרגע מסופק ללמעלה ממיליון מטופלים בשנה, אנו עדיין לא יודעים מדוע הוא עובד.

עם זאת, הוא העלה עניין בגישות אלקטרו-תרפיוטיות אחרות, שהאחרונה מהן היא גרייה מוחית כירורגית עמוקה (DBS) על ידי גירוי ה-habenula, מבנה צר דמוי רצועה שנמצא עמוק בשני צידי המוח. מחקרים הראו שה-habenula הינו היפראקטיבי בדיכאון וזה ניתן לדיכוי על ידי הנחת אלקטרודות באופן סטריאוטקטי על כל habenula המחוברות לחוטים מתחת לעור ולגנראטור פולסים אלקטרוני שמושתל בחזה, שיכול להישלט על ידי מכשיר חיצוני.

חוקרים דיווחו לאחרונה על נסיגה מלאה אצל אישה בת 67 שסבלה מדיכאון מאז גיל 18 חרף תרופות רבות ומספר טיפולי ECT. ההצלחה של פרוצדורת DBS אושרה כאשר למטופלת הייתה תאונת אופניים דרשה ניתוח, והיה צריך להשיג אק"ג קדם-ניתוח. המכשיר נכבה בטעות למשך כמה ימים, והדיכאון חזר מיד לאחר מכן. לאחר ההפעלה החוזרת, המטופלת התאוששה לגמרי ובמהרה.

הטיפול בגרייה מגנטית למוח (TMS) אושר כעת לשימוש מטופלי דיכאון שחסינים בפני טיפול תרופתי, וידוע עוד על מנגנוני הפעולה שלו. אצל מטופלים רבים, חומרת הדיכאון הוצגה לתאם לרמת הפעילות החשמלית המופחתת באונה הקדם חזיתית. TMS מסופק באמצעות מכשיר חיצוני שמתקן ליקוי זה על ידי כיוון פולסים קצרים של שדות מגנטיים לאזור המושפע. הטיפול יכול להביא לשיפור בולט ואף לנסיגה, אך בדרך כלל דורש חמישה טיפולים בשבוע באורך 35 דקות למשך חודש או יותר.

הטיפול בגריית העצב התועה שפותח במקור עבור טיפול בסוגים מסוימים של פרכוסים, גם אושר לאחרונה עבור דיכאון עמיד לתרופות שהמשיך למשך לפחות שנתיים. הוא דורש השתלה באמצעות ניתוח של גנראטור פולסים בשליטה חיצונית אשר מוביל לעצב התועה השמאלי . בדומה ל-TMS הוא יקר (30 אלף דולר עבור המכשיר וניתוח ההשתלה), לא מכוסה בביטוח ולא זמין במידה רחבה.

אלקטרו-תרפיה באמצעות גירוי גולגולתי (CES) לא חודרני מביא יתרונות דומים, ואף על פי שהמוצרים המאושרים דורשים מרשם בארה"ב, הם יכולים להירכש ישירות בקנדה ובמדינות אחרות עבור שימוש עצמי. CES של אלפא-סטים הראה כי שיפר את מצב הדיכאון ב-63 אחוזים כאשר הושווה לתרופות דמה (פלסיבו) במבחני סמיות כפולה, בניגוד חד ל-21 אחוזים בלבד עבור קבוצות שטופלו עם תרופות.

בנוסף, אין המשגה התאבדותית או רצחנית משויכת או תופעות לוואי משמעותיות לאחר שלושים שנות שימוש, שבמהלכן זה ומכשירים אחרים השתפרו באופן מתמשך. פרוטוקולי הטיפול משתנים, אך מטופלי דיכאון רבים נכנסים לנסיגה או חווים שיפורים משמעותיים לאחר 15-20 דקות טיפול, כמה פעמים בשבוע למשך שבועיים-שלושה.

בנוסף לתועלתיות העליונה והבטיחות, המחיר החד פעמי למכשיר הוא בין 25-50 אחוזים מהעלות של טיפול SSRI לשנה, ועשוי להיות בר-פיצוי חלקי או שלם מהביטוח. לפעמים יש צורך לקחת תרופות נוגדות דיכאון לנצח, מה שיכול להביא לתופעות לוואי חמורות כתוצאה מהפסקת לקיחתן, תסמונת סרוטונין המסוכן ביותר.

צריך לציין ש-CES של אלפא-סטים גם הוכיח כיעיל לטיפול בחדרה, נדודי שינה ותלונות אחרות שקשורות למתח. עם זאת, חיוני להימנע ממכשירים חקייניים חסרי ערך שטוענים ליתרונות דומים, ונתמכים רק על ידי עדויות עצמיות ומרעיפות, ולא מחקרים שפורסמו בכתבי עת מדעיים.

הקשיים הרבים הקשורים לתרופות נגד דיכאון העלה דאגות גוברות. זה בשל העובדה שמספר האמריקאים שמטופלים עם תרופות נגד דיכאון הוכפל בין 1996 ל-2005 וממשיך לגדול. תרופות נגדת דיכאון נהפכו כעת לסוג התרופות שנרשם הכי הרבה ונלקחות יומית על ידי אחד לכל עשרה אנשים מעל גיל שש.
 
מספרים אלו עשויים להסלים בהתבסס על מאמר במהדורה הנוכחית (ינואר 2010) של Archives of General Psychiatry, אשר דיווח שרק מחצית מכל האמריקאים עם דיכאון מקבלים טיפול מאיזה שהוא סוג. ועבור אלו שכן, רק אחד מתוך חמישה מקבל טיפול בצורה של תרופות נגדת דיכאון ו/או פסיכותרפיה שעומדת בקווי ההנחיה של האיגוד הפסיכיאטרי האמריקאי. למרבה הצער, ההמלצות האלו הן משנת 2005, ולא ידוע האם העיון המחודש שתוכנן במקור לפרסום בחודש שעבר יכלול כעת טיפולים לא תרופתיים המאושרים על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי. האיגוד מקבל מעל לשלושים אחוזים מההכנסה השנתית שלו מיצרני תרופות, וחוקרים של הקונגרס האמריקאי חשפו שחיתויות ענקיות ונסתרות אצל פסיכיאטרים מובילים. כפי שקרה בשנים קודמות, סביר שלאלו שאחראים לעדכון המלצות טיפול עשוי להיות גם ניגוד אינטרסים רציני – אז הישארו קשובים כדי לראות מה קורה!

Paul J. Rosch, MD, FACP

President, The American Institute of Stress

Clinical Professor of Medicine and Psychiatry

New York Medical College

Honorary Vice-President

International Stress Management Association

 

לחצו כאן להדפסת גירסת PDF באנגלית   

 


ניתן לקבל מידע נוסף אודות טיפול ב-(Cranial Electrotherapy Stimulation) CES   ומכשירי אלפא-סטים באמצעות דף  יצירת קשר  
 |  דף הבית |  חנות  |  מרפאות  |  מטפלים  |  אודותינו  |  המלצות לקוחות  |  שאלות נפוצות  |  יצירת קשר  |  מפת אתר  |  הוספה למועדפים  | 
 |  מוצרים  |  ALPHA-STIM® 100  |  ALPHA-STIM® PPM  |  ALPHA-STIM® SCS  |  טיפול בדיכאון  |  טיפול בחרדה  |  טיפול בהפרעות שינה  |  טיפול בכאבים  |  פרוטוקול מעשי  |  טיפול בהתמכרות  | 
אלפא מד-טיפול בדיכאון, טיפול בחרדה, טיפול בהפרעות שינה, טיפול בכאבים ללא תרופות, תופעות לוואי או התמכרות- www.alpha-med.co.il © כל הזכויות שמורות
Alpha-Med כתובת למשלוח דואר: זלמן שז''ר 16 נתניה, 42493 כתובת המשרד: שד' גיבורי ישראל 5 א', א.ת. פולג, נתניה טלפון: 1-700-70-00-70 פקס: 057-7943701 052-5677240
תכני אתר זה מיועדים למתן מידע בלבד, ואינם מהווים ייעוץ רפואי, חוות דעת מקצועית, תחליף לייעוץ על ידי מומחה, או תחליף לכל מידע המופיע על גבי תווית, אריזה, או עלון מידע לצרכן של כל מוצר.
לתשומת לבכם, יש להיוועץ עם רופא לפני כל שינוי בנטילת טיפול תרופתי. ט.ל.ח
לצפייה בתקנון האתר»
  Bookmark and Share
  בניית אתרים לעסקים   אינטרדיל