הרשמה   | כניסה

לייעוץ: 1-700-70-00-70

טיפול
בדיכאון
  טיפול בחרדה
ומתח נפשי
  טיפול
בהפרעות שינה
  טיפול
בכאבים
יצירת קשר
חדשות ומבזקים
חנות און ליין
מה זה אלקטרו-תרפיה באמצעות גירוי גולגולתי?

, .

פורסם באופן מקוון ב-www.bmedreport.com ב-30 בספטמבר 2009,
ע"י ד"ר קריסטופר פישר.
(חלק 2)

מה זה אלקטרותרפיה באמצעות גירוי גולגולתי?

 

בחלק 1 של סדרה זו, ניתנה הקדמה בסיסית לאלקטרותרפיה באמצעות גירוי גולגולתי  (Cranial Electrotherapy Stimulation) CES, שידועה גם בשם Cranial Electrical Stimulation - גירוי גולגולתי בחשמל ובשם Cranial Electrostimulation - גירוי חשמלי בגולגולת. הקדמה זו כללה סקירה טכנית, פרוטוקולי טיפול טיפוסיים, ותופעות לוואי שכיחות. עתה, חלק 2 מפרט את מנגנון הפעולה המוצע של אלקטרותרפיה באמצעות גירוי גולגולתי CES ואת יעילות הטיפול בדיכאון, חרדה, נדודי שינה וכאב כרוני, וכן כמה הרהורים לסיום. הקוראים יכולים לצפות לפרסום כתבות עתידיות נוספות על אלקטרותרפיה באמצעות גירוי גולגולתי CES והטיפול בחולאים שונים. אני מצפה שהכתבה  הראשונה תיכתב על אלקטרותרפיה באמצעות גירוי גולגולתי CES מעוצב היטב עבור חקר על פגיעת ראש טראומטית קלה (mTBI).

 מנגנון הפעולה של CES

אמנם, מנגנון הפעולה המדויק עבור אלקטרותרפיה באמצעות גירוי גולגולתי CES, כולל Alpha-Stim, איננו ידוע, אך האמונה היא שהפולסים של המיקרו-זרמים החשמליים של Alpha-Stim משפיעים על המערכת הלימבית, על המערכת ההפעלה הרשתית, ו/או על ההיפותלמוס  (Gilula & Kirsch, 2005), ושהם מגרים אזורים ששולטים במסרים של כאב, יצירת נוירו-טרנסמיטורים, וייצור הורמונים דרך הציר היפותלמי-היפופיזרי ((Kirsch & Smith, 2004.

 

ד"ר אלקסנדר ביסטריצקי (Alexander Bystritsky 2008) סיפק סקירה טכנית מצויינת על מצב הידע הנוכחי, בנוגע למנגנון הפעולה של אלקטרותרפיה באמצעות גירוי גולגולתי  CES. הקוראים מוזמנים לקרוא את המאמר שלו. ד"ר ביסטריצקי אומר ש:

 

 

"חלק מהאותות מעצבים אפרנטיים אלה מגיעים לבסוף לגרעין הונטרלי הפוסטרומדיאלי של התלמוס. מחקרים בבעלי חיים מצביעים על כך ש-42% עד 46% מהזרם של CES נכנס למוח, והרמות הגבוהות ביותר של זרם נרשמות בתלמוס. התאלמוס הוא אזור שהינו כנראה בעל חשיבות בפתופיזיולוגיה של חרדה. עדויות לכך באות ממחקרי PET (טכנולוגיית הדמאה ברפואה גרעינית המבוססת על פליטת פוזיטרונים), וממחקרי fMRI (דימות תהודה מגנטית פונקציונלי), בחולי הפרעת חרדה מוכללת GAD, שמראים שינויים בפעילות התלאמוס (וכן באזורים אחרים) בעת טיפולים תרופתיים. מחקר ב-SPECT (טומוגרפיה ממוחשבת של פליטת פוטון יחיד) בנוגע להפרעות חרדה אחרות - כולל הפרעה טורדנית-כפייתית (OCD) הפרעת דחק פוסט-טראומטית  (PTSD) והפרעת חרדה חברתית - מצא ירידה בפעילות התאלאמוס בעת טיפול בתרופה ציטאלופראם. לפיכך, באופן היפותטי, אלקטרותרפיה באמצעות גירוי גולגולתי CES יכולה להפעיל השפעות נוגדות חרדה על-ידי השפעה על התלאמוס ו/או על הנתיבים האפרנטיים שלו. יידרשו מחקרי הדמייה עצבית נוספים לבחינת אזורי המוח והמעגלים הקשורים לטיפול באלקטרותרפיה באמצעות גירוי גולגולתיCES , כדי להבין את מנגנון הפעולה שלו" (עמודים 415-416).

 

 

ד"ר ביסטריצקי המשיך ושיער ש אלקטרותרפיה באמצעות גירוי גולגולתי CES עשויה גם לאתחל מחדש  את המוח לרמות הומיאוסטזיס של טרום לחץ – ולכך יש השלכות טיפוליות חשובות עבור הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD) ועבור התמכרות לסמים, השלכות שעשויות להסביר את העניין המחקרי הנוכחי בתחומים אלה.

 

 CES ו-QEEG

 
קנרלי Kennerly (2006)) מצא, שאנשים שטופלו באלקטרותרפיה באמצעות גירוי גולגולתי CES  במשך 20 דקות הראו שינויים משמעותיים באא"ג, כולל עלייה בעוצמה היחסית בתדר אלפא (8-12 הרץ) וירידה בעוצמה היחסית בתדר דלתא (0-3.5 הרץ) ובתדר בטא (12.5-30 הרץ). עליה בתדר אלפא נמצאת באופן טיפוסי בקורלציה עם התרגעות משופרת וייתכן שגם עם ערנות או בהירות מנטלית (Thompson & Thompson, 2003), בעוד שירידה בתדר דלתא מצביעה על ירידה בישנוניות. ירידות בבטא נראו בעיקר בין20-30  הרץ ופס תדרים זה נמצא בקורלציה עם הפחתות בחרדה, במחשבה מהרהרת, ובהתנהגויות כמו כפייתיות/טורדניות  (Demos, 2005).

 קנרלי דיווח עוד, שניתוחי qEEG (אלקטרואנצפלוגרפיה כמותית) וניתוחי LORETA (מיפוי אלקטרומגנטי ברזולוציה נמוכה) הראו, שהפולסים החשמליים המיוצרים על-ידי Alpha-Stim מגיעים לכל האזורים הקורטיקליים והתת-קורטיקליים של המוח.

 

 

יעילות הטיפול ב-CES

 
תוך התבססות על קריטריונים איכותניים שעליהם המליצו Kirsch & Gilula (2007a), יש עדויות מבוססות היטב לגודלי אפקט גדולים, לאורך מספר מחקרים עם תנאים מבוקרים ולא מבוקרים, לגבי הטיפול באמצעות Alpha-Stim במגוון רחב של הפרעות פסיכולוגיות ופיזיולוגיות (Kirsch & Smith, 2004; Kirsch & Gilula, 2007a; Kirsch & Gilula, 2007b; Kirsch & Gilula, 2007c; Kirsch & Gilula, 2007d; Matteson & Ivancevich, 1986; Moore, 1975; Rosenthal & Wulfsohn, 1970; Rosenthal, 1972; Smith & O’Neill, 1975).

 

דיכאון וחרדה

 

ניתוח-על בדבר אלקטרותרפיה באמצעות גירוי גולגולתי  CES עבור דיכאון, אשר כלל 20 מחקרים ו-975 נבדקים, גילה דירוג ממוצע של גודל אפקט של .500 (Kirsch & Gilula, 2007c; Kirsch & Gilula, 2007d).

ניתוח-על של אלקטרותרפיה באמצעות גירוי גולגולתי CES עבור חרדה, שכלל 41 מחקרים שכללו 2049 משתתפים מצא דירוגים ממוצעים של גודל אפקט של .570. גודל אפקט גדול זה ירד ל-.530 כאשר השתמשו רק במחקרים בעלי סמיות כפולה בניתוח (Kirsch & Gilula, 2007a; Kirsch & Gilula, 2007b).

מחקר פיילוט ללא קבוצת ביקורת שנערך לאחרונה בנוגע לטיפול באלקטרותרפיה באמצעות גירוי גולגולתי  CES עבור חרדה כרונית ומתפשטת (כלומר  -הפרעת חרדה מוכללת ), מצא ירידה ממוצעת של 50% בחרדה, על-פי הדיווח העצמי, אצל רובם של א לו שהשלימו את הטיפול (Bystritsky, Kerwin, & Feusner, 2008).

 

נדודי שינה

 

ניתוח-על של 20 מחקרים שכלל 1083 משתתפים שקיבלו אלקטרותרפיה באמצעות גירוי גולגולתי CES עבור קשיי שינה (בעיקר נדודי שינה) הושלם לאחרונה. אלקטרותרפיה באמצעות גירוי גולגולתי CES עבור נדודי שינה השיג דירוג ממוצע של גודל אפקט של .640 (Kirsch & Gilula, 2007e).

 

כאב כרוני

 

לא ידועים כיום שום ניתוחי-על שפורסמו בנוגע ל אלקטרותרפיה באמצעות גירוי גולגולתי CES עבור כאב כרוני (כלומר כאב ראש). סולומן ואח` (1989) ערכו מחקר אקראי בסמיות כפולה, עם 100 גברים ונשים שקיבלו טיפול במרפאת חוץ עבור כאב-ראש כרוני של מתח. כל המשתתפים קיבלו טיפול במשכך-כאבים למשך 1 שנה לפחות, והיו להם מינימום 4 כאבי ראש בכל חודש כתנאי להיכללות במחקר. החוקרים דיווחו על ירידה של 35% בציונים של חומרת הכאב, שהיא משמעותית מבחינה סטטיסטית. אחוז המשתתפים שדיווחו על שיפור סובייקטיבי משמעותי מבחינה סטטיסטית בכאב הראש לאחר טיפול ב אלקטרותרפיה באמצעות גירוי גולגולתי  CES, בהשוואה לקבוצת הביקורת היה: 12% "יעיל ביותר", 24% "יעיל באופן מתון", 26% "יעיל באופן מינימלי", ו-38% "לא יעיל".

 

 סיכום


אלקטרותרפיה באמצעות גירוי גולגולתי
CES לטיפול בחרדה, דיכאון ונדודי שינה, השיג גודלי אפקט מרשימים במחקרים שנסקרו. אלקטרותרפיה באמצעות גירוי גולגולתי CES עבור כאב כרוני יצר תוצאות סבירות, בהינתן שהמשתתפים היו בעלי כאבים כרוניים (1 שנה או יותר), אשר, על-פי ההנחה, לא הגיבו לטיפול בתרופות מהקו הראשון.

 

לפי נסיוני, אלקטרותרפיה באמצעות גירוי גולגולתי CES ונוירופידבק יכולים להיות טיפולים משלימים עבור חלק מהפציינטים. לעיתים קרובות פציינטים מבקשים טיפול בעת משבר וזקוקים להקלה מיידית. נוירופידבק אינו ידוע כבעל תוצאות מיידיות, ובדרך כלל נדרשים טיפולים מתמשכים כדי לממש הישגים משמעותיים. ההוספה של אלקטרותרפיה באמצעות גירוי גולגולתי CES מספקת הקלה מיידית בסימפטומים (לעיתים קרובות כבר בעת הטיפול הראשון), שמאפשרת לנוירו-תרפיה להמשיך עם, משמעותית, פחות לחץ עבור הפציינט, וייתכן שגם עם תוצאות משופרות (בהתבסס על נסיון אישי – לא מחקרי). מחקר ה-QEEG של קנרלי שתואר לעיל מספק הנחייה לגבי מי עשויים להגיב לטיפול ב אלקטרותרפיה באמצעות גירוי גולגולתי CES, כשלעצמו או בשילוב עם נוירו-תרפיה.

 

כהערה אחרונה, אני אישית מאמין, ש-Alpha-Stim, מותג בולט של אלקטרותרפיה באמצעות גירוי גולגולתי CES, נותר אחד הטיפולים הכי לא מנוצלים ובעל יחס העלות-תועלת מהטובים שבשוק. Alpha-Stim הוא טיפול בטוח ויעיל עבור חרדה, דיכאון ונדודי שינה. עם תופעות לוואי מתונות ומוגבלות בזמן, וניתן להשתמש בו לצד רוב התרופות הפסיכוטרופיות (Childs & Price, 2007). אני בכנות די תוהה, מדוע אלקטרותרפיה באמצעות גירוי גולגולתי CES אינו נרשם בשכיחות רבה יותר, בייחוד עבור אנשים שלא מגיבים לטיפולים מהקו-הקדמי.

 

תיהנו.

 

קריסטופר פישר

 

 

מקורות:

אנא עיינו בחלק 1 של סידרה זו לשם רשימה מלאה יותר של מקורות.

 |  דף הבית |  חנות  |  מרפאות  |  מטפלים  |  אודותינו  |  המלצות לקוחות  |  שאלות נפוצות  |  יצירת קשר  |  מפת אתר  |  הוספה למועדפים  | 
 |  מוצרים  |  ALPHA-STIM® 100  |  ALPHA-STIM® PPM  |  ALPHA-STIM® SCS  |  טיפול בדיכאון  |  טיפול בחרדה  |  טיפול בהפרעות שינה  |  טיפול בכאבים  |  פרוטוקול מעשי  |  טיפול בהתמכרות  | 
אלפא מד-טיפול בדיכאון, טיפול בחרדה, טיפול בהפרעות שינה, טיפול בכאבים ללא תרופות, תופעות לוואי או התמכרות- www.alpha-med.co.il © כל הזכויות שמורות
Alpha-Med כתובת למשלוח דואר: זלמן שז''ר 16 נתניה, 42493 כתובת המשרד: שד' גיבורי ישראל 5 א', א.ת. פולג, נתניה טלפון: 1-700-70-00-70 פקס: 057-7943701 052-5677240
תכני אתר זה מיועדים למתן מידע בלבד, ואינם מהווים ייעוץ רפואי, חוות דעת מקצועית, תחליף לייעוץ על ידי מומחה, או תחליף לכל מידע המופיע על גבי תווית, אריזה, או עלון מידע לצרכן של כל מוצר.
לתשומת לבכם, יש להיוועץ עם רופא לפני כל שינוי בנטילת טיפול תרופתי. ט.ל.ח
לצפייה בתקנון האתר»
  Bookmark and Share
  בניית אתרים לעסקים   אינטרדיל