הרשמה   | כניסה

לייעוץ: 1-700-70-00-70

טיפול
בדיכאון
  טיפול בחרדה
ומתח נפשי
  טיפול
בהפרעות שינה
  טיפול
בכאבים
יצירת קשר
חדשות ומבזקים
חנות און ליין
תרופות נגד דיכאון ותופעות לוואי שלהן

 

תרופות נגד דיכאון ותופעות לוואי שלהן

"הסיבה העיקרית שאנשים מפסיקים מסלול של נטילת תרופות נגד דיכאון היא תופעות הלוואי שלהן".

אם אתם סובלים מדיכאון מג`ורי, לקיחת תרופות נגד דיכאון בהנחיית מומחה לבריאות הנפש עשויה להקל על כמה מהסימפטומים שלכם. אבל תרופות נגד דיכאון אינן פיתרון-פלא עבור דיכאון. התרופות לא מרפאות את הבעיה המונחת ביסוד הדיכאון ורק לעיתים נדירות זהו פתרון ארוך טווח. לא זו בלבד שתרופות נגד דיכאון מלוות בתופעות לוואי משמעותיות ובסיכונים, מחקרים שנערכו לאחרונה גם העלו שאלות אודות יעילותן.

לימוד העובדות אודות התרופות נגד הדיכאון ושקילת התועלת כנגד הסיכונים יכולים לעזור לכם לקבל החלטה מיודעת ואישית - האם טיפול תרופתי הינו נכון עבורכם.

ראיתם את זה בטלוויזיה, קראתם את זה במאמרים בעיתונים, אולי אפילו שמעתם את זה מהרופא שלכם: דיכאון נגרם כתוצאה מחוסר איזון כימי במוח אשר תרופות יכולות לתקן. לפי התיאוריה של חוסר איזון כימי, רמות נמוכות של הסרוטונין כימי מובילות לדיכאון, ותרופות נגד דיכאון פועלות על-ידי החזרת רמות הסרוטונין לרמה הנורמלית. אבל, האמת היא שהחוקרים יודעים מעט מאד כיצד התרופות נגד הדיכאון פועלות. אין שום בדיקה שיכולה למדוד את רמות הסרוטונין במוח החי – שום דרך אפילו לדעת מהי רמה נמוכה או רמה נורמלית של סרוטונין, ובוודאי שאין שום דרך להראות שתרופות נגד דיכאון מתקנות רמות אלה.

באשר לדיכאון, הסרוטונין אינו מספר את כל הסיפור

מומחים מסכימים שדיכאון מערב יותר מאשר כימיית מוח "לא טובה" בלבד. סרוטונין הוא רק גורם אחד מני  רבים שעשויים לשחק תפקיד בהפרעה. מחקרים חדשים מצביעים על תורמים ביולוגיים אחרים לדיכאון, כולל דלקת, רמות גבוהות של הורמוני עקה, דיכוי המערכת החיסונית, פעילות אבנורמלית בחלקים מסויים של המוח, ליקויים תזונתיים ותאי מוח מצטמקים. ואלה הם רק הגורמים הביולוגיים לדיכאון. גורמים פסיכולוגיים וחברתיים כגון: בדידות, חוסר פעילות גופנית, תזונה לקויה ודימוי-עצמי נמוך, גם הם משחקים תפקיד עצום בדיכאון.

עד כמה יעילות התרופות נגד הדיכאון?

החוקרים מסכימים שכאשר הדיכאון חמור, תרופות יכולות לעזור ואף להציל חיים. אולם, מחקרים מראים שעבור אנשים רבים התרופות נגד הדיכאון אינן יעילות. מחקר מקיף של ממשלת ארה"ב שפורסם ב-2006 הראה, שפחות מ-50% מהאנשים השתחררו מהסימפטומים כשלקחו תרופות נוגד דיכאון, אפילו לאחר שניסו שתי תרופות שונות. יתירה מזו, אנשים רבים שכן מגיבים לתרופות חוזרים לדיכאון תוך זמן קצר, למרות שהם המשיכו בטיפול התרופתי.

מחקרים אחרים מראים שהיתה הגזמה לגבי התועלת של תרופות נגד דיכאון, וחלק מהחוקרים מסיקים שכאשר מדובר בדיכאון קל עד בינוני, תרופות נגד דיכאון הינן יעילות רק מעט יותר מאשר פלסיבו (תרופת דמה).

להלן קישור לריאיון ששודר בתכנית החדשות "60 דקות" בארצות הברית, שבו הפרופסור אירווינג קירש )מבית הספר לרפואה באוניברסיטת הרווארד בארה"בורופאים מכובדים אחרים משדה המחקר של בריאות הנפש דנים בניסויים ובמחקרים בנושא יעילותן של תרופות נוגדות דיכאון

 

תרופות נוגדות דיכאון ויעילותן 

תופעות לוואי של תרופות נגד דיכאון

יש סוגים רבים של תרופות שמשמשים לטיפול בדיכאון, כולל תרופות ממשפחת SSRI (מעכבי ספיגת סרוטונין בררניים, TCA (תרופות נגד דיכאון טריציקליות), MAOI (מעכבי מונואמין אוקסידאז) ותרופות נגד דיכאון אטיפיות. תופעות לוואי שכיחות בכל התרופות נוגד הדיכאון. עבור אנשים רבים, תופעות הלוואי הן חמורות דיין עד כי הן גורמות להם להפסיק את לקיחת התרופות.

תופעות לוואי של תרופות נגד דיכאון מסוג SSRI
התרופות נגד הדיכאון שנרשמות באופן הנרחב ביותר הן ממשפחת התרופות הנקראת SSRI
 
Selective Serotonine Reuptake Inhibitor  ; בעברית: מעכבי ספיגת סרוטונין בררניים.

להלן קישורים למידע על מרשם כולל תופעות לוואי ואזהרות של תרופות נגד דיכאון מסוג SSRI: 
 

שם גנרי

שם מסחרי

עברית

אנגלית

עברית

אנגלית

פלואוקסטין

Fluoxetine

פרוזק

Prozac

פלוטין

Flutine

פריזמה

Prizma

פריזמה פורטה

Prizma Forte

אסציטאלופראם

Escitalopram

ציפרלקס 

Cipralex

אסציטאלופרם טבע

Escitalopram Teva

אסטו

Esto

פארוקסטין

Paroxetine

סרוקסט

Seroxat

פרוטין

Parotin

פרוקסטין טבע

Paroxetine Teva

פאקטס

Paxxet

 

סרטראלין

 

Sertraline

לוסטרל

Lustral

סרנדה

Serenada

סרטרלין

Sertraline

סרטרלין טבע

Sertraline Teva

 

ציטאלופרם

 

Citalopram

רסיטל

Recital   

ציפרמיל

Cipramil

ציטאלופרם טבע

Citalopram Teva

פלובוקסמין

Fluvoxamine

 פבוקסיל

Favoxil

פלובוקסמין טבע

Fluvoxamine Teva

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 התרופות נגד הדיכאון מסוג SSRI פועלות על כימיקל במוח שנקרא סרוטונין. 

הסרוטונין עוזר לווסת את מצב הרוח, אך משחק תפקיד גם בעיכול, בכאב, בשינה, בבהירות מחשבתית ובתפקודים גופניים אחרים. כתוצאה מכך, התרופות נגד הדיכאון מסוג
SSRI גורמות לטווח רחב של תופעות לוואי.

תופעות לוואי נפוצות כוללות בעיות בתפקוד המיני, נמנום, נדודי שינה ובחילה. אמנם חלק מתופעות הלוואי עוברות לאחר מספר שבועות של טיפול תרופתי, אך חלקן מתמידות ואפילו מחריפות.

 אנשים מעל גיל 65: מחקרים מראים שתרופות SSRI עלולות להגדיל את הסיכון לנפילות, שברים, ואובדן-עצם אצל קשישים.

נשים בהריון: השימוש בתרופות נגד דיכאון מסוג SSRI בחודשי ההריון המאוחרים עלול להוביל לסימפטומי נסיגה קצרי-טווח אצל היילוד לאחר הלידה. סימפטומים טיפוסיים כוללים: רעד, אי-שקט, בעיות נשימה קלות ובכי חלש.

לחצו כאן לצפייה בסרטון הסבר אודות אלטרנטיבה בטוחה ואמינה,
ללא תופעות לוואי של
תרופות נוגדות דיכאון


תופעות לוואי של תרופות נגד דיכאון מסוג
 SNRI

יש מגוון תרופות נגד דיכאון חדשות יותר, הקרויות תרופות נגד דיכאון SNRI מעכבי ספיגת חוזרת של סרוטונין ונוראפינפרין שמטרתן לפעול על נוירוטרנסמיטורים אחרים, כשלעצמם או בנוסף לסרוטונין. כמה מהכימיקלים המוחיים שתרופות אלו משפיעות עליהם כוללים נוראפינפרין (norepinephrine).

קבוצת  SNRI מעט יותר חדשה, ולכן יש עדיין פחות מידע מחקרי לגביהן.

תופעות הלוואי שלהן דומות לתופעות לוואי של תרופות מסוג SSRI, רבות מהתרופות נגד הדיכאון SNRI יכולות לגרום לבחילה, עייפות, עלייה במשקל, ישנוניות, עצבנות, יובש בפה וראייה מטושטשת.

להלן קישורים למידע על מרשם כולל תופעות לוואי ואזהרות של תרופות נגד דיכאון מסוג SNRI:
 

שם גנרי

שם מסחרי

עברית

אנגלית

עברית

אנגלית


ונלפאקסין

Venlafaxine

אפקסור

Efexor

ויאפקס

Viepax

מילנציפראן

Milnacipran

איקסל

Ixel


דולוקסטין

Duloxetine

סימבלטה

Cymbalta

יינטריב

Yentreve

 תופעות לוואי של תרופות נגד דיכאון א-טיפיקליות

תרופות נגד דיכאון א-טיפיקליות כוללת תרופות ממשפחת NDRI מעקבי ספיגה חוזרת של נוראפינפרין ודופמין אמורות להשפיע על כמות הנורפינפרין וכמות הדופמין, מוליך כימיקלי נוסף הדומה לאדרנלין; תרופות ממשפחת  NRIמעקבי ספיגה חוזרת של נוראפינפרין; תרופות ממשפחת טטרציקליות.

 תופעותלוואי שלהן כוללת עצירות, שיעול, ירידה בתיאבון, סחרחורת, ישנוניות, יובש בפה, תשישות, סומק, כאבי ראש, הזעה מוגברת, כאב בטן קל, בחילות, עייפות, קושי לישון, הקאות, עליה במשקל, התאבדות. 

להלן קישורים למידע על מרשם כולל תופעות לוואי ואזהרות של תרופות נגד דיכאון א-טיפיקליות: 

שם גנרי

שם מסחרי

עברית

אנגלית

עברית

אנגלית

רבוקסטין

Reboxetine

אדרונקס

Edronax

בופרופיון

Bupropion

וולבוטרין

Wellbutrin

זיבן

Zyban


מירטאזאפין

Mirtazapine

מירו

Miro

רמרון

Remeron 

מירטאזאפין טבע

Mirtazapine Teva

טראזודון

Trazodone

טרזודיל

Trazodil

אטומוקסטין

Atomoxetine

סטרטרה

Strattera

מפרוטילין

Maprotiline 

מלודיל

Melodil

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
תופעות לוואי של תרופות נגד דיכאון ישנות יותר

תרופות נגד דיכאון טריציקליות (TCA) ומעכבי-מונואמין-אוקסידאז (MAOI) הם משפחות ישנות יותר של תרופות נגד דיכאון. תופעות הלוואי שלהן חמורות יותר מאשר של התרופות נגד הדיכאון החדשות יותר, ולכן רושמים אותן רק כמוצא אחרון, לאחר שנכשלו טיפולים ותרופות אחרים.

להלן קישורים למידע על מרשם כולל תופעות לוואי ואזהרות של תרופות נגד דיכאון טריציקליות:  

שם גנרי

שם מסחרי

עברית

אנגלית

עברית

אנגלית

אימיפראמין

Imipramine

טופרניל
פרימוניל

Tofranil
Primonil

אמיטריפטילין

Amitriptyline

אלטרול

Elatrol

אלטרולט

Elatrolet

דוקספין

Doxepin

גילקס

Gilex

נורטריפטילין

Nortriptyline

נורטילין

Nortylin

דסיפראמין

Desipramine

דפרקסן

Deprexan

קלומיפראמין

Clomipramine

קלומיפראמין

Clomipramine

אנאפרניל

Anafranil

מרוניל

Maronil


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
תופעות הלוואי של תרופות נגד דיכאון מסוג TCA כוללות: נמנום, יובש בפה, ראייה מטושטשת, עצירות, אצירת שתן, סחרחורת, תפקוד מיני לקוי, הגברה של קצב הלב, אי התמצאות , כאב ראש, לחץ-דם נמוך, רגישות לשמש, תיאבון מוגבר, עלייה במשקל, בחילה וחולשה.

להלן קישורים למידע על מרשם כולל תופעות לוואי ואזהרות של תרופות נגד דיכאון מסוג MAOI:

שם גנרי

שם מסחרי

עברית

אנגלית

עברית

אנגלית

סלג`ילין

Selegiline

סלג`ילין

Selegiline

רסג`ילין

Rasagiline

אזילקט

Azilect

 
 
 
 
 

תופעות לוואי של תרופות נגד דיכאון מסוג MAOI כוללות: עצירות או שלשול, נמנום, בעיות במערכת העיכול, ורטיגו (סחרחורת), ירידה בפעילות המינית, בעיות שינה, לחץ-דם נמוך, עלייה במשקל והגברה של התיאבון, רעד, כאב ראש, בעיות בראייה, הזעת-יתר, השתנה פחותה ויובש בפה.

תסמונת הסרוטונין` (Serotonin Syndrome) קורית כאשר יש אינטראקציה בין תרופות נגד דיכאון מסוג  MAOI לבין תרופות נוגד דיכאון מסוג SSRI. הפציינטים מוזהרים שלא לקחת תרופה נוגדת דיכאון מסוג MAOI לפני תום שבועיים מלקיחת תרופה נוגדת דיכאון מסוג SSRI, כדי למנוע מצב מסוכן זה. `תסמונת הסרוטונין` דורשת טיפול מקצועי מיידי. הסימפטומים שלה כוללים אי-שקט, הזיות, בלבול, כעס קיצוני או רוגז ועצבנות, שינויים בלחץ-הדם, בחילה והקאות, חום, פרכוסים וקומה.

מטופלים שנוטלים תרופות נגד דיכאון מסוג MAOI חייבים לשמור על הגבלות מזון קפדניות. אם הם יאכלו מזון מוגבל, לחץ-הדם שלהם יעלה עד כדי מצב סכנה וזה עלול להביא לאירוע מוחי. אסור להם לאכול מזונות כבושים מסויימים, גבינות, שוקולד, בשרים ומשקאות אלכוהוליים במהלך טיפול בתרופות נגד דיכאון מסוג MAOI.

מעוניינים באלטרנטיבה יעילה ובטוחה, ללא תופעות לוואי של תרופות נגד דיכאון? לחצו כאן לסרטון הסבר

אזהרות של 
FDAמינהל המזון והתרופות של ארה"ב לגבי תרופות נגד דיכאון.

ב- 22 למרץ 2004, פירסם ה-FDA אזהרות והנחיות לגבי תרופות נגד דיכאון. עיקרן: תרופות אלו עלולות לגרום להחמרה בדיכאון ולהתנהגות אובדנית
 
 FDA מורה ליצרני התרופות להוסיף הודעת אזהרה המיועדת לרופאים על גבי כל התרופות נגד דיכאון. על ההודעה לתאר את הסיכון ולהדגיש את הצורך בהשגחה קפדנית על החולים המתחילים את הטיפול בתרופות נוגד דיכאון. הסיכון המוגבר נגרם בשל תחושות עצבנות וחרדה שעלולות להתעורר בקרב המטופלים ובשל העליה במוטיבציה לביצוע פעולה אובדנית שעלולה להתעורר בשל נטילת התרופות.

ההודעה ליצרנים עוסקת גם בשינויים נוספים הנדרשים בהתוויות השימוש בתרופות ומחייבת הוספת מידע הנוגע למחקרים שנערכו בשימוש בתרופות בקרב ילדים. מחקרים שבדקו את השימוש בתרופות נוגד דיכאון בקרב ילדים מצאו עליה של 2%-3% בשיעור המחשבות האובדניות בעקבות נטילת התרופות.

 התרופות אליהן מתייחסת האזהרה הן: פרוזק, פלוטין, פריזמה, פריזמה פורטה (פלואוקסטין), לוסטרל, סרנדה, סרטרלין טבע (סרטרלין), סרוקסט, פרוטין, פרוקסטין טבע, פקסט (פרוקסטין), פבוקסיל (פלובוקסאמין),רסיטל, ציפרמיל (ציטאלופרם), ציפרלקס, אסציטלופרם טבע, אסטו (אסציטאלופרם), וולבוטרין, זיבן (בופרופיון), אפקסור, ויאפקס, ונלה, ונלפקסין טבע (ונלאפקסין), איקסל, יינטריב (מילנציפרן), סימבלטה (דולוקסטין), מירו, רמרון, מרטזפין טבע (מירטאזפין), אדרונקס (רסוקסטין), טרזודון (טרזודיל), סטרטרה (אטומוקסטין), מלודיל (מפרופטילין), טופרניל, פרימוניל (אימיפרמין), אלטרול, אלטרולט (אמיטריפטילין), גילקס (דוקספין), נורטילון (נורטריפטילין), דפרקסן (דסיפראמין), קלומיפראמין, אנאפרניל, מרוניל (קלומיפראמין), סלג`ילין (סלג`ילין), אזילקט (רסג`ילין).

 אלטרנטיבה במקום תרופות נגד דיכאון:

ציפרלקס או נוגדי  דיכאון בכלל הם לא האופציה היחידה. בעצם רבים מעדיפים להימנע מהשימוש בתרופות אלו בשל הסיכוי להופעת תופעות לוואי, פחד מהתמכרות לתרופה ומתוך הבנה שהתרופה אינה מטפלת במקור הבעיה והשפעתה היא בעיקר על הסימפטומים.

אלפא-סטים הינו מכשיר רפואי המהווה חלופה טבעית, יעילה ובטוחה לטיפול בדיכאון, חרדות ונדודי שינה ללא תופעות לוואי או חשש להתמכרות.

לחצו כאן לצפייה בסרטון הסבר על טיפול בדיכאון, חרדות ונדודי שינה בעזרת מכשירי אלפא-סטים


לתשומת לבכם,
 יש להיוועץ עם רופא לפני כל שינוי בנטילת תרופות נוגדות דיכאון או כל טיפול תרופתי פסיכיאטרי אחר!
 |  דף הבית |  חנות  |  מרפאות  |  מטפלים  |  אודותינו  |  המלצות לקוחות  |  שאלות נפוצות  |  יצירת קשר  |  מפת אתר  |  הוספה למועדפים  | 
 |  מוצרים  |  ALPHA-STIM® 100  |  ALPHA-STIM® PPM  |  ALPHA-STIM® SCS  |  טיפול בדיכאון  |  טיפול בחרדה  |  טיפול בהפרעות שינה  |  טיפול בכאבים  |  פרוטוקול מעשי  |  טיפול בהתמכרות  | 
אלפא מד-טיפול בדיכאון, טיפול בחרדה, טיפול בהפרעות שינה, טיפול בכאבים ללא תרופות, תופעות לוואי או התמכרות- www.alpha-med.co.il © כל הזכויות שמורות
Alpha-Med כתובת למשלוח דואר: זלמן שז''ר 16 נתניה, 42493 כתובת המשרד: שד' גיבורי ישראל 5 א', א.ת. פולג, נתניה טלפון: 1-700-70-00-70 פקס: 057-7943701 052-5677240
תכני אתר זה מיועדים למתן מידע בלבד, ואינם מהווים ייעוץ רפואי, חוות דעת מקצועית, תחליף לייעוץ על ידי מומחה, או תחליף לכל מידע המופיע על גבי תווית, אריזה, או עלון מידע לצרכן של כל מוצר.
לתשומת לבכם, יש להיוועץ עם רופא לפני כל שינוי בנטילת טיפול תרופתי. ט.ל.ח
לצפייה בתקנון האתר»
  Bookmark and Share
  בניית אתרים לעסקים   אינטרדיל